У місцевій газеті «Нива» № 30 ( 10385) від 13 квітня 2018р. опубліковано інтерв’ю зі суддею-спікером Чернігівського районного суду Запорізької області Покопцевою Д.О. з питань нововедень в Законодавстві України щодо розгляду клопотань про проведення експертиз відносно осіб, які померли.
У зв’язку з тим, що з 15 березня набули чинності так звані «поправки Лозового» до кримінально-процесуального кодексу України, інформація про те, що для поховання людини обов’язково необхідно отримати довідку з суду, викликали широкий резонанс. З цього приводу суддею–спікером було повідомлено, що якщо людина померла природною ( ненасильницькою) смертю, проведення судово-медичної експертизи не потрібне.
Відповідно до чинного КПК, слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо встановлення причин смерті; встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності та ін.
Якщо раніше слідчий і прокурор зверталися до експерта з уже призначеною експертизою для встановлення причин смерті, то після змін в КПК вони звертатимуться до слідчого судді, щоб він видав доручення на проведення експертизи. Ці дії будуть виконуватися тільки в рамках кримінального провадження після внесення відомостей у Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР).
Необхідно зазначити, що нормами чинного КПК України передбачений п'ятиденний строк розгляду клопотання про проведення експертизи, однак слідчими суддями Чернігівського районного суду після розподілення клопотання негайно в день надходження здійснюється його розгляд з винесенням судового рішення.
Прес-служба
Чернігівського районного суду
Запорізької області